Догляд за пам’ятниками з граніту: практичні поради

Граніт – натуральний матеріал, мало схильний до деформації. Цей камінь здатний витримати несприятливий вплив опадів, морозу і спеки. Однак пам’ятники з граніту з плином часу можуть втратити певні характеристики: стати тьмяними, покритися тріщинами, трохи відколотися по краях. Щоб зберегти природні властивості каменю та його первозданний вигляд, необхідно ознайомитися з правилами його догляду.
Етапи догляду за гранітними пам’ятниками
Періодичність догляду за гранітними пам’ятниками залежить від того, в якій місцевості вони встановлені. Якщо кладовище розташоване на добре освітленій і сухій території, то очищення і оновлення фарбування на обеліску досить виробляти 1-2 рази на рік. Якщо ж місце розташування пам’ятника – волога болотиста ділянка, то процедури по його догляду виконують до 3-4 разів на рік.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Найчастіше власники гранітних виробів проводять лише їх очищення від забруднень. Додаткове полірування і підфарбовування вицвілих візерунків і написів здійснюється за потребою, і бажано із залученням професіоналів.
Етапи догляду за пам’ятниками з граніту:
- Спочатку надгробок очищають від опалої хвої і листя. Також потрібно прополоти ділянку у його заснування від бур’янів і засохлої трави.
- З арсеналу засобів для чищення у власників обеліска повинні бути тільки дві посудини з чистою водою, дві губки або м’які ганчірки з тканини без ворсинок і мило. В одному відрі потрібно розвести мильний розчин, а друге буде використано для змивання піни з пам’ятника. Ганчірка або губка обов’язково повинні бути добре відтиснуті. В іншому випадку мильна вода може зменшити концентрацію сполучних шпаклівок в монументі, а також залишити на ньому додаткові розлучення. Це негативно позначиться не тільки на зовнішньому вигляді надгробку, але і на його міцності.
ВАЖЛИВО! Заборонено використання металевих мочалок, скребків та інших жорстких матеріалів для очищення. Не варто користуватися порошками, що містять абразивні речовини, спреями і концентрованими гелями. Вони можуть пошкодити цілісність полірування і фарбування.
- Якщо на монументі присутні написи і візерунки, виконані з використанням сусального золота, то протирати їх не рекомендується зовсім. Для очищення їх від пилу можна бризнути трохи води на золочені літери або орнаменти.
- Процедура догляду закінчується протиранням гранітного виробу сухою тканиною або губкою.
На окрему увагу заслуговують пам’ятники, серед елементів яких присутні кам’яні вази для квітів і підношень. На зиму їх слід обернути в поліетилен, щоб запобігти потраплянню води і снігу в посудину. Навесні, коли сніг почне танути, у вазі може зібратися багато води, яка може нашкодити конструкції. Сам обеліск обертати поліетиленом не потрібно: граніт стійкий до морозу.
Додаткові поради по догляду за гранітними виробами
При догляді за гранітними пам’ятниками власникам слід знати, що:
- Відновлювати блиск монументів потрібно не рослинними оліями, а спеціальними полиролями на восковій основі. Камінь чутливий до жирів і швидко вбирає їх. В результаті його структура виглядає неоднорідною через масляні плями, які важко вивести.
- Якщо на надгробок осів квітковий пилок, цвіль, або під час ремонту огорожі на граніт потрапила фарба, то зчищати їх слід тільки щадними розчинниками (наприклад, марки Р-647). При цьому наносити засіб потрібно локально ватною паличкою або диском, щоб не зашкодити поліруванню. Після очищення ділянку з розчинником додатково промивають водою.
- У зимовий час рекомендується утриматися від запалювання свічок на монументі. Істотна різниця в температурах на окремих ділянках пам’ятника може привести до його покриття тріщинами або навіть сколів.
І, звичайно ж, щоб гранітний пам’ятник стояв довгі роки в первозданному вигляді, необхідно вибрати якісного виробника кам’яних виробів. І тоді, при дотриманні всіх перерахованих вище правил, вони не втратять своїх споконвічних декоративних і якісних властивостей.