Ритуал поховання мусульман

У представників всіх релігій існують свої правила і норми, що стосуються поховання мертвої людини. Однак мало хто дотримується їх так само суворо, як мусульмани. Для прихильників ісламу прощання з померлим має велике значення, тому дуже важливо дотримуватися традицій Корану і заповітам пророка Магомета.
Підготовка померлого до поховання
В ісламі, якщо людина помирає вдома і його результат вже вирішений, підготовка до похорону починається ще за життя. Рідні запрошують священика, дають вмираючому священну воду. Забороняється завчасно оплакувати людину, оскільки це може заважати йому здійснити гідний відхід з мирського життя.
Відразу ж після смерті тіло померлого кладуть так, щоб його обличчя було направлено до Кібли. Йому закривають очі, підв’язують щелепу. Використовуючи спеціальні пахощі, обкурюють приміщення, а також саме тіло. Потім проводиться обряд обмивання. Процедуру проводить людина, яку називають гассан і 2-3 помічника. Роль гассана можуть виконувати родич померлого. Зазвичай вибір виконавця залежить від статі померлого, проте дружина завжди може омивати покійного чоловіка.
Мусульмани не ховають людей в одязі. Безпосередньо після обмивання їх закутують в спеціальний саван – Кафан. Він являє собою білу тканину, виготовлену переважно з ситцю. Чим багатше була людина, тим вище повинна бути якість матеріалу і його ціна. Для обкутування дорослого чоловіка використовують три різновиди Кафа, для жінок – п’ять.
Похорон у мусульман
Оскільки Коран суворо забороняє кремацію, мусульмани зобов’язані ховати своїх родичів і близьких на кладовищі. Причому зробити це рекомендується якомога швидше після смерті людини. Процедура поховання включає кілька важливих моментів:
Людину ховають не в труні, а переносять на спеціальних ношах «тобу», укомплектованих кришкою.
- Процедура відспівування відбувається безпосередньо на кладовищі, в мечеть тіло померлого не несуть.
- Через відсутність труни могили копають глибокими і зміцнюють їх паленою цеглою.
- Коли небіжчика приносять до місця поховання імам читає Джаназа – спеціальну молитву, без якої похорон буде вважатися недійсними;
- Тіло опускають в яму ногами вниз, при цьому над жінками тримають невелике покривало.
- Першим в могилу кидає землю імам, після чого він читає суру.
- Після того, як обряд закінчений, всі люди йдуть з кладовища, але обов’язково залишається одна людина, завдання якого – читати молитви над покійником.
Після поховання рідні і близькі можуть зібратися на поминальну трапезу. Однак вона завжди дуже проста. Влаштовувати пишні поминки у мусульман не прийнято. Поминання покійного триває всі три дні після його смерті, а також на 7 і 40 добу після похорону. Бажано не оплакувати людину, а посилено молитися за порятунок його душі.
Особливості вибору пам’ятника
Також, як і представники християнства, мусульмани прикрашають могили померлих пам’ятниками. Зробити це можна відразу після того, як осяде земля на місці поховання. Головна вимога до будь-якого пам’ятника – щоб він своєю лицьовою стороною був повернений до Мекки. Що стосується зовнішнього вигляду, то тут панує максимальна скромність. При виборі матеріалу найчастіше зупиняються на чорному граніті, який відрізняється довговічністю. Надгробок зазвичай роблять досить простим: без фотографії, а тільки з датами і ім’ям покійного. Якщо є бажання прикрасити монумент, то вибирають красиві цитати з Корану, зображення Мечеті, зірки і півмісяця. При цьому подібні заборони не є занадто суворими. Останнім часом на кладовищах на могилах мусульман все частіше можна побачити пам’ятники з фото, хоча істинно віруючі люди вважають їх зайвими.